PRZYDATNE POPKULTUROWE LINKI

laptop-mobile-phone-and-water-glass-on-wooden-table

Internet to prawdziwa skarbnica popkulturowej wiedzy. Wraz ze wzrostem jego znaczenia jako środka przekazu wzrasta również liczba stron, którym przyświecają różne cele, choć łączy je tematyka. Jedne z nich gromadzą informacje na dany temat, inne dzielą się nowinkami albo udostępniają dogłębnie przemyślane artykuły, jeszcze inne proponują tytuły na podstawie tego, co nam się spodobało. A wszystko to – jak zwykle – dla naszej wygody.

POLSKIE PORTALE POPKULTUROWE

Portali popkulturowych w języku angielskim jest całe mnóstwo, dlatego skupię się tylko na tych polskich.

naEKRANIE – wywiady, zestawienia tematyczne, recenzje i dużo, dużo newsów. Na stronie można poczytać głównie o filmach i serialach, ale od czasu do czasu trafia się wpis o książkach, grach komputerowych albo anime.

film.org.pl – portal gromadzi bardzo ciekawe, profesjonalnie napisane recenzje i artykuły na tematy związane z popkulturą, jak również co ciekawsze newsy. Dominują wpisy skupiające się na filmach i osobach z nimi związanych, ale coraz częściej pojawiają się wpisy serialowe.

Serialowa – dla odmiany portal poświęcony w całości serialom. Przede wszystkim recenzje, newsy i zestawienia.

Seryjni – znów o serialach. Głównie recenzje.

Tanuki – strona zawierająca newsy i recenzje dotyczące mangi i anime, a także comiesięczne zestawienia nowych tomików, które pojawiły się na polskim rynku.

Anime24 – na portalu można znaleźć newsy, recenzje, rozpiskę anime na najbliższy sezon i kalendarz konwentów.

BAZY DANYCH

Większość baz danych oferuje użytkownikom również artykuły tematyczne i nowinki ze świata popkultury tak jak wymienione powyżej portale.

IMDb – najprawdopodobniej największa na świecie baza gromadząca dane dotyczące filmów, seriali i kreskówek oraz ludzi pracujących przy ich tworzeniu. Zarejestrowani użytkownicy mogą odhaczać i oceniać obejrzane produkcje, a także zaznaczać te, które dopiero planują obejrzeć. Portal w języku angielskim.

Filmweb – polska odpowiedź na IMDb, gromadząca przede wszystkim filmy, seriale, kreskówki i gry komputerowe, można też trafić na niektóre dramy i anime. Konto na Filmwebie założyłam ze względu na możliwość zaznaczania obejrzanych odcinków seriali i filmów, bo zdarzało mi się pogubić i oglądać coś dwa razy albo pomijać odcinek.

My anime list – jeśli oglądacie dużo anime albo są to tytuły niszowe, najprawdopodobniej dane zawarte na IMDb czy Filmwebie będą niewystarczające, wtedy z ratunkiem przychodzi My anime list (również w języku angielskim). Można na nim odhaczać poszczególne odcinki anime, jak również rozdziały mang, a także oceniać całe pozycje.

My drama list – z kolei w przypadku dram z pomocą przychodzi My drama list (także w języku angielskim).

Goodreads – portal w języku angielskim, który gromadzi informacje dotyczące książek. Podobnie jak w przypadku reszty stron główną funkcją jest zbieranie w jednym miejscu pozycji, które już mamy za sobą lub które wciąż przed nami.

Lubimy czytać – polski odpowiednik Goodreads. Grupowanie książek wedle uznania, ocenianie, zapisywanie cytatów i wiele innych opcji. Książki czytam głównie w języku polskim i muszę przyznać, że jest to niesamowicie przydatna strona, bo mnogość sporządzanych list i zwyczaj ich szybkiego gubienia niesamowicie utrudniały sprawę.

Film polski – internetowa baza filmu polskiego stworzona przez Szkołę Filmową w Łodzi. Użytkownik może wyłącznie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na portalu, nie ma możliwości założenia konta, jak na wyżej wymienionych stronach.

AGREGATORY RECENZJI

Brzmi to trochę strasznie, ale tak naprawdę nie ma się, czego bać. W skrócie: agregatory zbierają oceny ze stron takich jak IMDb czy Filmweb, a następnie przeliczają je tak, by udostępnić nam jedną, uśrednioną ocenę. Do agregatorów należą: anglojęzyczne Rotten Tomatoes i Metacritic, jak również polski, jeszcze raczkujący, odpowiednik Mediakrytyk.

DATY PREMIER

When will – to anglojęzyczny portal, na którym możemy śledzić daty premier seriali, kreskówek i anime.

Data premiery – polska wersja When will, która w mojej opinii jest znacznie lepsza, przede wszystkim ze względu na podanie informacji w znacznie przystępniejszy sposób. Oprócz tego możemy obserwować premiery filmów, gier, muzyki, książek, elektroniki i wydarzeń takich jak koncerty.

Filmfan – daty premier kinowych, propozycje ciekawych filmów pojawiających się w telewizji i newsy (głównie zwiastuny nadchodzących produkcji) zebrane w jednym miejscu.

INNE

What should I read next? – gdy właśnie skończyliście czytać fantastyczną książkę, ta strona podpowie inne tytuły, które powinny wam przypaść do gustu. Jedyną wadą jest to, że baza składa się głównie z książek anglojęzycznych, próżno więc szukać autorów nietłumaczonych na ten język.

Filmy podobne do – wpisujesz tytuł filmu i dostajesz kilka propozycji, które mogą ci się spodobać. Strona w języku polskim.

Alternative Movie Posters – sama nazwa właściwie wszystko wyjaśnia. Strona gromadzi plakaty tworzone przez utalentowanych grafików. Można nacieszyć oczy albo opróżnić portfel.

ZaKsiążkę – strona umożliwiająca wymianę książek. Powstała dość niedawno, więc nie ma jeszcze zbyt wielu propozycji, nie mniej jednak podrzucam, bo pomysł fajny, a tylko od nas zależy, czy się rozwinie.

Znacie przydatne strony, których nie wymieniłam?

Zapisz

Reklamy

4 uwagi do wpisu “PRZYDATNE POPKULTUROWE LINKI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s