NIEOSZLIFOWANY TEN KLEJNOT, CZYLI O JEM I HOLOGRAMACH

jem-and-the-holograms-poster
(źródło)

Premiera Jem i Hologramy przeszła właściwie bez echa, a sam film zebrał dość krytyczne recenzje, głównie ze względu na ogromne różnice między nim a kreskówką z lat osiemdziesiątych.

W bajce Jerrika Benton dziedziczy po ojcu połowę wytwórni muzycznej oraz sierociniec w bardzo złym stanie. Kiedy współpracownik ojca, Eric Raymond, postanawia zagarnąć dla siebie firmę i wstrzymać pomoc finansową dla sierocińca, Jerrika zmuszona jest walczyć o swoje. Pomaga jej w tym prezent od ojca – nowoczesny komputer o nazwie Synergy, który potrafi tworzyć niezwykle realistyczne hologramy. Jerrika zamienia się więc w pewną siebie, przebojową Jem i prowokuje Erica do przyjęcia zakładu – w muzycznej bitwie zmierzą się zespoły wybrane przez nią i Erica, stawką będzie wytwórnia Starlight Music.

W filmie Jerrika (Aubrey Peeples) wraz z siostrą wprowadzają się do ciotki i jej dwóch adoptowanych córek, niestety wisi nad nimi wizja rychłej eksmisji. Młodsza siostra Jerriki, Kimber, wrzuca do sieci filmik ze śpiewającą Jem, która w ciągu nocy staje się internetową sensacją. Właścicielka wytwórni Starlight Music, Erica Raymond (Juliette Lewis), postanawia wypromować Jem na gwiazdę, niestety nie interesuje jej zespół. A Synergy to maleńki robot, którego części, zawierające przesłania od ojca, ukryte są w znaczących dla Jerriki miejscach.

synergy
(źródło)

Największym problemem filmu jest to, że zawiódł oczekiwania fanów kreskówki, bo poszedł zupełnie inną drogą. Skupił się raczej na ukazaniu schematycznego origin story nastoletniej Jem, aniżeli jej walce z Wyrzutkami – zespołem wspieranym przez Erica. Co więcej mam wrażenie, że to, co przedstawiono w latach osiemdziesiątych jako rewolucyjne, czyli młode dziewczęta w kolorowych perukach, jaskrawych strojach i z wymalowanymi twarzami, w ostatnich latach mocno się zdezaktualizowało, bo przecież to wszystko już widzieliśmy. I to nie w filmie, tylko na scenie muzycznej: Katy Perry, Nicki Minaj, Lady Gaga (!) i wiele innych… Dlatego trudno mi uwierzyć w to, jak ogromny wpływ Jem rzekomo miała na młodych ludzi, którzy zaczęli farbować włosy na różne kolory i zachwycać się tym, jak zmieniła ich życie. Swoją drogą bajkowa Jem przechodziła całkowitą metamorfozę, dlatego trudno było ją rozpoznać, z kolei „przemiana” filmowej Jem jest mocno naciągana, więc niełatwo potraktować poważnie groźbę Eriki, że Jerrikę bez problemu można wymienić, bo nikt nie zna tożsamości Jem.

Film starano się uwspółcześnić, stąd Jem w ciągu jednej nocy stała się gwiazdą Youtube’a. Co z jednej strony fajnie pokazuje, jak obecnie szybko można stać się gwiazdą internetu, ale z drugiej – wydaje się być pójściem na łatwiznę. Jem i Hologramy przerywane są właśnie takimi amatorskimi wstawkami, na których młodzi ludzie pokazują swoje talenty, a Jem komentuje wydarzenia. Niestety jest ich za dużo, więc szybko zaczynają męczyć widza, zwłaszcza że na końcu filmiki z Jem okazują się zupełnie niepotrzebne. Fabuła została przez to mocno ściśnięta, wszystko dzieje się zbyt szybko, szczególnie w kwestii siostrzanych relacji – od przyjaciół do wrogów i z powrotem w ciągu kilku minut.

Jem i Hologramy to film muzyczny, jak więc prezentuje się sama muzyka? Ano całkiem nieźle, tyle że w rytmach pop, a nie rock (jak to miało miejsce w bajce), więc jeśli lubicie utwory, którymi zarzucają nas radiostacje, to muzyka Jem też powinna się wam spodobać.

A jak wygląda sytuacja dla tych, którzy bajki nie widzieli, czyli nie mieli skonkretyzowanych oczekiwań? Trochę lepiej, bo Jem i Hologramy to tak naprawdę lekki, niezbyt skomplikowany film o typowych dylematach nastolatki, okraszony dużą dozą przyjemnych w odbiorze piosenek. Z uroczym robotem, który porozumiewa się przy użyciu muzyki, w dodatku! Jeśli nie przeszkadza wam ta schematyczność i pewne niedociągnięcia, to już macie kandydata na jutrzejsze leniwe popołudnie.

PS Na miejscu młodszej siostry byłabym wściekła, bo wszyscy mają ją w nosie, w szczególności jej własny ojciec.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s