PORADNIK PRZETRWANIA W ŚWIECIE PRÓB OGNIA

scorch-trials(źródło)

Filmy postapokaliptyczne często pokazują trudy życia tych, którzy przeżyli, oraz dylematy moralne, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć. Oglądając sequel Więźnia Labiryntu, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że bohaterowie są zupełnie nieprzystosowani do życia w takim świecie, a ich przetrwanie jest największym przejawem fantastyki w całym filmie. Nic to, ich błędy posłużą nam do nauki. Przed wami 18 rad, jak przeżyć w postapokaliptycznym świecie Prób ognia.

! SPOILERY NA KAŻDYM KROKU !

 1. Jeżeli jakaś zmilitaryzowana organizacja wydostaje cię z labiryntu wypełnionego potworami, w którym umieściła cię inna zmilitaryzowana organizacja, wypadałoby wykazać się odrobiną sceptycyzmu wobec ich zamiarów. Zwłaszcza jeśli codziennie część dzieciaków jest gdzieś odsyłana i kontakt się z nimi urywa.

 2. Kiedy już uświadamiasz sobie, że ich zamiary są złe i nikczemne (szok!), zamiast iść na żywioł, opracuj plan ucieczki. Dobrze by było, gdyby zawierał w sobie zdobycie wody, żywności, broni i najlepiej jakiegoś pojazdu, którym mógłbyś przebyć pustynię. Pamiętaj, że roi się tam od Poparzeńców.

 3. W żadnym wypadku nie prowokuj kogoś, kogo podejrzewasz o zabijanie twoich ziomków. Najlepiej w ogóle nie rzucaj się w oczy, tak, żeby nikt nie odkrył twoich planów.

 4. Jeżeli jeden z twoich dotychczasowych towarzyszy przez cały czas jest przetrzymywany w innym miejscu niż cała reszta, dobrze byłoby się nad tym nieco bardziej zastanowić, bez względu na uczucia, jakimi ją/jego darzysz.

 5. Jak już się tak złożyło, że jesteś zmuszony uciekać nagle i bez przygotowania, zachowaj zdrowy rozsądek – to jedyne, co być może utrzyma cię przy życiu. Jeśli więc podczas burzy piaskowej natrafisz na opuszczony budynek, dobrze rozważ wszystkie powody, dla których mógł zostać opuszczony. Pamiętasz jeszcze, że na pustyni są potwory? Dobrze. Jak myślisz, gdzie chowają się podczas burzy piaskowej?

 6. Nie dziel waszej małej grupy na jeszcze mniejsze grupki, nawet jeżeli to przyspieszy poszukiwania rzeczy niezbędnych do przeżycia. Na zewnątrz nie wyjdziesz, dopóki burza piaskowa się nie skończy, wykorzystaj więc ten czas najlepiej jak potrafisz. W pierwszej kolejności wyposaż każdego w broń, najlepiej palną, ale jeśli akurat nie ma żadnej w pobliżu (co jest bardzo prawdopodobne), siekiery, młoty, kije bejsbolowe i pręty też się nadadzą. Teraz możecie zacząć szukać wody, jedzenia, ubrań itd., wciąż w zwartej grupie.

 7. Nie włączaj światła ani nie rozpalaj ogniska, bo możesz przyciągnąć niepożądaną uwagę. Jakby nie patrzeć, twój wróg nie jest idiotą i nie zignoruje tak oczywistego znaku obecności.

 8. Nigdy nie pozwalaj wszystkim naraz zasnąć. Podziel grupę na pary, które będą stały na czatach przez kilka godzin. W ten sposób każdy trochę odpocznie, a wy nie zostaniecie bezbronni, gdyż dwie osoby nie pozwolą sobie wzajemnie zasnąć.

 9. Jeżeli któryś z twoich towarzyszy jest poważnie ranny i spowalnia całą grupę, zostaw go w tyle. Wszelkie próby pomocy są bardzo szlachetne, ale żyjesz w świecie postapokaliptycznym, kiedy to straty w ludziach są nieuniknione. Pamiętaj też o pogoni i potworach.

 10. Jeśli jednak postanowisz inaczej, ale w pewnym momencie stanie się oczywiste, że ranny nie przeżyje podróży i poprosi o śmierć, zabij go albo pozwól mu się zabić, ale po wszystkim zabierz mu broń, szczególnie jeśli to jedyna broń, którą posiadasz. Jemu już się nie przyda, a tobie może uratować życie.

 11. Jeżeli w twojej manierce nie ma już wody, nie wyrzucaj jej. Przed tobą wciąż długa droga, a na źródło wody możesz jeszcze natrafić.

 12. Gdy jeden z ludzi, którzy was pojmali, postanowi zaoferować wam układ w tajemnicy przed resztą, nie informuj o tym jego ziomków. Nie dość, że nic ci to nie da, to jeszcze sprawisz, że będą go bacznie obserwowali, co tylko utrudni mu udzielenie wam pomocy.

 13. Jeśli Poparzeńcy (lub inne potwory) lubią kryć się w ciemnych miejscach, a ty właśnie przekradasz się jakimiś tunelami, zachowaj ostrożność i bądź cicho. Po co ułatwiać im znalezienie świeżego mięska?

 14. Jeśli od wielometrowej przepaści dzieli cię jedynie popękana szyba, na której leżysz, dobrze by było rozłożyć ciężar, zamiast stawać na nogi.

 15. Gdy obcy facet każe ci coś wypić, chociaż spróbuj go oszukać. Każde dziecko wie, że nic dobrego nie wyniknie z przyjęcia cukierka od obcego człowieka.

 16. Jeżeli facet trzymający z organizacją, która chce was dopaść, wie, gdzie się udajecie, upewnij się, że nie będzie w stanie przekazać tej informacji dalej.

 17. Jeśli jesteście tajną grupą oporu, a wasz wróg ma helikoptery i inne latające maszyny, chowanie się na widoku może nie być najlepszym pomysłem. Podobnie przejście przez pustynię: przynajmniej postaraj się o znalezienie kamuflażu w kolorze zbliżonym do koloru piasku.

 18. Jeżeli wszyscy twoi znajomi zostali pojmani, o wiele większe szanse na ich uratowanie masz, gromadząc tych, którym udało się uciec, albo atakując z zaskoczenia, niż zdradzając miejsce swojego położenia.

To chyba tyle. Dostrzegliście coś, co pominęłam?

Poza tym czy ktoś czytał książkę i jest w stanie wyjaśnić mi, jaki sens miało przetłumaczenie Scorch Trials na Próby ognia, bo nie daje mi to spokoju?

Zapisz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s