SCHEMATY W ROMANTYCZNYCH DRAMACH NA PRZYKŁADZIE BROMANCE

screenshot2b2015-10-192bat2b12-09-122bam(źródło)

Złapaliście się kiedyś na tym, że oglądacie coś tak schematycznego do bólu, że powinniście to rzucić w cholerę, ale mimo to oglądacie odcinek po odcinku, bawiąc się przy tym wyśmienicie (tylko czoło trochę boli od facepalmów)? Ja mam tak z obecnie emitowaną dramą Bromance. To zaledwie trzecia tajwańska drama, którą oglądam (po Hi, My Sweetheart i Skip Beat!), ale azjatyckie komedie romantyczne mają to do siebie, że wszystkie stosują szereg schematów, a ja posłużę się pierwszymi czterema odcinkami Bromance, żeby wam o nich opowiedzieć.

SPOILERÓW JAK MRÓWKÓW.

Ze względu na słowa pewnego wróżbity Pi Ya Nuo (Megan Lai) przez całe życie udawała chłopaka. Prawdę o swojej płci musiała zachować w sekrecie do swoich 26. urodzin, w przeciwnym razie czekałaby ją rychła śmierć. Wszystko ładnie, pięknie, do urodzin zostało już tylko 100 dni, aż tu nagle Ya Nuo ratuje życie przystojniakowi, którego wszyscy uważają za szefa mafijnej triady (Baron Chen). Niedługo później ratuje także jego siostrę (Mandy Tao), która z miejsca zakochuje się w swoim wybawcy. Chcąc odwdzięczyć się za ratunek, Du Zi Feng nalega, by Ya Nuo została jego „bratem” na dobre i na złe.

SCHEMAT NR 1. Nadmierna przesądność.

Ten schemat jest odrobinę naciągany, bo jednak w większości przypadków chodzi o drobne rzeczy, jak wiara w nadprzyrodzone zjawiska (klątwy i inne takie) albo to, że grupa krwi definiuje cechy charakteru, ale pomysł w Bromance jest tak niedorzeczny, że musiałam go wytknąć.

Jak przesadnie przesądnymi ludźmi trzeba być, żeby przez 26 lat wychowywać córkę jak syna, tylko dlatego, że jakiś podrzędny wróżbita (widać gołym okiem, że to oszust i naciągacz) chciał uniknąć zwrócenia pieniędzy za wróżbę, która się nie sprawdziła. Idąc dalej tym tropem, co to za marny wróżbita, jeśli nie potrafił poprawnie wywróżyć płci dziecka?

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Kłamstwa wróżki Kyoko, Bride of the Century.

SCHEMAT NR 2. Dziewczyna przebrana za chłopaka.

Bo nie ma lepszego sposobu na poderwanie faceta, jak udawanie… faceta! Zazwyczaj mamy do czynienia z dziewczyną, która udaje chłopaka, będąc już w wieku nastoletnim. Przeważnie stara się dzięki temu komuś pomóc. Z Ya Nuo jest zupełnie odwrotnie – została wychowana jako chłopak, więc w taki sposób się zachowuje. Z początku wcale nie jest zainteresowana kontynuowaniem znajomości z szefem mafii, ale jak zwykle jest zbyt współczująca, żeby przejść obojętnie koło skrzywionego psychicznie człowieka (zwłaszcza jeśli to ciacho – powiedzmy, bo ja tego jakoś nie widzę).

Zawsze też musi nastąpić moment, kiedy facet widzi bohaterkę jako dziewczynę i zaczyna rozumieć, że coś tam do „niego” zaczyna czuć. W Bromance Ya Nuo przebiera się za wróżkę, żeby pomóc ojcu w przedstawieniu.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Hanazakari no kimitachi e, The 1st Shop of Coffee Prince.

screenshot2b2015-11-082bat2b4-32-272bpm(źródło)

SCHEMAT NR 3. Nielogiczne sytuacje.

Sytuacje i zachowania, które są tak bezsensowne, że w rzeczywistości nie miałyby miejsca, ale są potrzebne, żeby zachować ciągłość wydarzeń w serialu. W przypadku Bromance wspomniałam już o wychowywaniu córki jak chłopaka tylko ze względu na głupią przepowiednię (pamiętajcie, że akcja dramy toczy się we współczesności, a nie zamierzchłej przeszłości, kiedy ludzie wierzyli w różne brednie), ale pojawia się jeszcze jedna niedorzeczność. Dzień po tym, jak Ya Nuo uratowała życie Zi Fengowi, zostają zaprzysiężonymi braćmi (ot, taki mafijny gest), choć nic o sobie nie wiedzą. Od tej pory jedno zaryzykuje dla drugiego życie, bo tak i już. Fakt faktem jedyne powiązania z mafią, jakie Zi Feng ma, to zmarły ojciec, który był szefem triady (bo przecież „ten jedyny” głównej bohaterki nie może być złym człowiekiem!), ale i tak inna triada z jakiegoś powodu chciała mu skopać tyłek (w walce pomogła mu Ya Nuo, stąd ta wdzięczność za pomoc).

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Skip Beat!, You’re beautiful.

SCHEMAT NR 4. Udawanie związku i/lub geja.

Zauroczenie Zi Han (siostry Zi Fenga), jest Ya Nuo bardzo nie na rękę, prosi więc swoją kuzynkę, żeby udawała jej dziewczynę. Prawda szybko wychodzi na jaw, a Zi Han staje się jeszcze bardziej nieustępliwa. Wtedy pozostaje już tylko udawać geja. Ale i to nie przeszkadza Zi Han w próbach zdobycia swojego wybranka.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Hanazakari no kimitachi e SP, Personal Taste.

screenshot2b2015-10-252bat2b3-47-322bpm(źródło)

SCHEMAT NR 5. Przypadkowy pocałunek.

Ya Nuo udaje chłopaka, więc nie ma mowy o zbliżeniu do Zi Fenga, chyba że byłby on gejem, ale wtedy szlag trafiłby całe założenie komedii romantycznej, a sytuacje wywołujące pisk fanek trzeba jakoś wcisnąć do scenariusza. Mamy więc przyjęcie urodzinowe mamy Zi Fenga, na którym pierwszy taniec zazwyczaj odbywał się między nią a synem, w tym roku jednak postanowiono dokonać losowania wśród wszystkich dziewcząt (Zi Feng swoje lata ma, najwyższa pora go wyswatać). Kuzynka Ya Nuo udaje się do toalety, zostawiając jej swój numerek. Właśnie wtedy dochodzi do losowania i okazuje się, że Ya Nuo musi zatańczyć z Zi Fengiem, „żeby nie robić mamie wstydu”. Mamy tutaj już dwa WTF: po pierwsze Ya Nuo mogłaby wyjaśnić, że numerek należy do jej „dziewczyny”, która akurat wyszła do toalety, zamiast tego zapada niezręczna cisza, a po drugie jak nieudane losowanie można uznać za bardziej wstydliwe niż wolny taniec dwóch mężczyzn. Nie jestem homofobem, po prostu ich taniec wywołuje falę szeptów „przecież to facet” itd. Jakby tego było mało, Ya Nuo zostaje popchnięta i dochodzi do pocałunku między nią a Zi Fengiem. Wywołuje to ogólne poruszenie i jeszcze więcej szeptów. Tyle więc z oszczędzania mamie wstydu.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Noble, my love, Hanazakari no kimitachi e.

SCHEMAT NR 6. Ona biedna, on bogaty.

Ona ciężko pracuje, docenia to, co ma (a ma niewiele), on ma kasy jak lodu i lubi zabierać ją w piękne miejsca, o których do tej pory mogła tylko pomarzyć. To tyle w temacie.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Hana yori dango, Heirs.

SCHEMAT NR 7. Lekkie uderzenie powoduje ogromny uraz.

…tak żeby jedno drugim mogło się zająć, pogłaskać po główce i żeby widzowie zrobili wspólnie „aawwww!”. Jest też napięcie, bo jedno z nich musi się rozebrać i powoduje to obopólne onieśmielenie. W Bromance jest to o tyle nierealne, że Ya Nuo całe życie trenowała sztuki walki, a jej uderzenie w ogóle nie wyglądało poważnie.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Kgotboda Namja, Beautiful Spy.

SCHEMAT NR 8. Spędzenie nocy w jednym pomieszczeniu.

Z różnych powodów są zmuszeni spać w jednym pokoju, czasem nawet w jednym łóżku. Rano najczęściej budzą się zetknięci nosami, rzadziej przytuleni. Zi Han nie chciała dopuścić do tego, by Ya Nuo i jego kuzynka (wtedy jeszcze uważana za jego dziewczynę) spędzili noc w jednym pokoju, więc upiła ją i upewniła się, że Ya Nuo i Zi Feng nie będą w stanie żadnej z nich zabrać do drugiego pokoju.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: You’re beautiful, Master of the Sun.

screenshot2b2015-10-252bat2b4-29-132bpm(źródło)

SCHEMAT NR 9. Rozpuszczona pannica, która nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć faceta.

Zawsze jakaś jest. Tutaj mamy siostrę Zi Fenga, ale bywa, że jest to zazdrosna eks, która nie zamierza pozwolić odejść tak dobrej partii, dziewczyna, z którą zaręczono go kiedy byli dziećmi albo po prostu dziewczyna (często znajoma głównej bohaterki), której wpadł w oko.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Color of Woman, Bride of the Century.

SCHEMAT NR 10. Traktowanie głównej bohaterki jak dziewczyny, nawet jeśli udaje chłopaka.

Wyjaśnijmy sobie od razu jedno – zdarza się, że bohater w pewnym momencie dowiaduje się, że On to tak naprawdę Ona i zaczyna ją inaczej traktować. Wtedy nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się w przypadku tego, co ma miejsce w Bromance, tzn. Zi Feng nie ma bladego pojęcia, że Ya Nuo to tak naprawdę dziewczyna, mimo to ich spotkania nadzwyczaj przypominają randki, a ich zachowanie – dwoje zakochanych ludzi. Żeby nie być gołosłowną – Zi Feng zasłania oczy Ya Nuo przepaską i trzyma za rękę, prowadząc ją w swoje ulubione, odludne miejsce, głaszcze ją po głowie, nosi na rękach i przytula.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Hanazakari no kimitachi e, K-Pop Ultimate Survival.

screenshot2b2015-10-262bat2b1-10-122bam(źródło)

SCHEMAT NR 11. Rycerz w lśniącej zbroi.

W każdej dramie romantycznej pojawia się przynajmniej jedna scena, w której On ratuje Ją i szereg mniejszych, w których jej pomaga (np. załatwia pracę). Zi Feng ratuje Ya Nuo, kiedy ta zostaje zamknięta na dachu wieżowca, ale żeby to zrobić musi przeskoczyć z dachu innego wieżowca. Scena właściwie nie ma sensu, bo jedyne, co może zrobić, to przykryć ją mokrą marynarką (leje jak z cebra, Ya Nuo wpadła już w hipotermię), a po chwili i tak otwierają drzwi. Ale było heroicznie i bez sensu, czyli jak w większości dram.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: Queen In-hyun’s man, You Came from the Stars.

SCHEMAT NR 12. Wielokąty miłosne.

Zazwyczaj trójkąty i czworokąty, ale zdarzają się o wiele bardziej skomplikowane. Najbardziej irytuje mnie w nich to, że główna bohaterka całe życie była sama, a jak tylko poznała jednego faceta, to zaraz zjawiają się następni.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: właściwie każda drama romantyczna.

SCHEMAT NR 13. Spotkanie w przeszłości.

Jeżeli główny bohater lub główna bohaterka omal nie stracili życia w przeszłości i wciąż szukają swego wybawcy, z pewnością jest to zasługa ich drugiej połówki. Zi Feng został wyłowiony z rzeki przez Ya Nuo, ale kiedy odzyskał przytomność była przy nim inna dziewczynka. Za jakąś pamiątkę, którą ma po wybawcy, dostaje dodatkowe punkty. Zi Feng ma różową spinkę do włosów.

Inne dramy wykorzystujące ten schemat: You Came from the Stars, Hanazakari no kimitachi e.

BONUS.

Może to nie schemat, ale już któryś raz łapię się na tym, że bardziej niż historia głównych bohaterów interesuje mnie relacja, jaka rozwija się między bohaterami drugoplanowymi. Yang Nana i Wei Qingyang to fajne postaci, które świetnie do siebie pasują, niestety przeczuwam, że happy endu nie będzie w związku z jej chorobą.

screenshot2b2015-11-012bat2b3-41-402bpm(źródło)

Trzynaście schematów z romantycznych dram. Czekajcie, napiszę to jeszcze raz: trzynaście schematów. A to, moi drodzy, tylko cztery pierwsze odcinki. Już nie mogę się doczekać, co wydarzy się w następnych. Chcielibyście drugą część tego posta?

Zapisz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s