WIZERUNEK SMOKA W FILMACH CZĘŚĆ II (2001-2005)

Ogólnie o smokach wschodnich i zachodnich, a także o pierwszych wizerunkach filmowych mogliście przeczytać w części I.

SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW (2001)

(źródło 1; źródło 2)

Haku to smok, który pod postacią młodego chłopca służy czarownicy Yubabie. Jego prawdziwe imię to Nigihayami Kohaku Nushi (dosł. bóg wartkiej bursztynowej rzeki). Jako chłopiec ma ciemnozielone włosy do ramion i zielone oczy. Jako smok ma wężowe ciało pokryte białą łuską, cztery kurze łapy, ciemnozieloną sierść porastającą grzbiet i ogon, dwa cienkie rogi oraz parę niezwykle długich sumiastych wąsów. Dzięki magii może latać (nawet jako chłopiec), otworzyć drzwi, nie dotykając ich, albo ukazać Chihiro miejsca poprzez dotknięcie jej czoła. Haku mówi głosem Miyu Irino.

WIEDŹMIN (2001)

(źródło)

Villentretenmerth to złoty smok (niezwykle rzadki, uważany za legendę), który broni pozostałych smoków przed ludźmi. Sam siebie określa jako smoczy odpowiednik wiedźmina. Ma potężne ciało, grzbiet pokryty wypustkami, parę wielkich skrzydeł, długi ogon i cztery łapy (przednie krótsze niż tylne, jak u Tyranozaura). Potrafi latać, ziać ogniem, a także zamieniać się w człowieka. Wtedy przedstawia się jako rycerz Borch Trzy Kawki (gdyż imię Villentretenmerth oznacza trzy czarne ptaki). Jego obstawę tworzą wojowniczki Tea i Vea, gdyż Borch nie nosi przy sobie broni. W rolę Borcha wciela się Andrzej Chyra. W polskiej kinematografii do historii przeszedł jako gumowy smok.

SHREK (2001)

Smoczyca ma czerwoną łuskę, cztery łapy, dwa potężne, nietoperzowe skrzydła, rząd wypustek wzdłuż grzbietu oraz ogon zakończony grotem. Posiada również intensywnie złote oczy z okalającymi je gęstymi rzęsami oraz sześć kolców po obu stronach pyska. Potrafi latać i ziać ogniem. Porozumiewa się przy pomocy mowy ciała i pomruków. Jej zadaniem było pilnowanie Fiony. Zakochuje się w Ośle, z którym później ma dzieci będące mieszanką osła i smoka. Smoczyca pojawia się również w kontynuacjach z 2004 i 2007 roku.

WŁADCY OGNIA (2002)

(źródło)

O potędze smoków we Władcach ognia świadczy fakt, że to właśnie one były odpowiedzialne za wyginięcie dinozaurów. Jedyną pozostałością po prehistorycznych gadach był popiół, który przesłonił słońce na tak długo, że wyginęły wszystkie rośliny i zwierzęta. Smoki, utraciwszy jedyne źródło pożywienia, zasnęły podczas epoki lodowcowej, czekając, aż na Ziemi pojawi się nowy pokarm. Zostały obudzone ze snu podczas prac w tunelach. Jest tylko jeden samiec (największy i najsilniejszy), reszta to samice. Przy życiu pozostaje jedynie garstka ludzi, przez co smoki zaczynają głodować i pożerać się nawzajem.

Smoki mają dwie tylne łapy i ogromne skrzydła, którymi podpierają się na ziemi. Zianie ogniem umożliwiają im dwa gruczoły wydzielające chemikalia; łączą się podczas wydechu, tworząc naturalny napalm. Pysk samca jest otoczony kolcami.

SMOKIEM I MIECZEM (2004)

https://przegladpopkultury.files.wordpress.com/2015/09/a8a4e-dragonswordstill66.jpg?w=515&h=300
(źródło)

Tutaj mamy zabawę z motywem św. Jerzego – pogromcy smoków. Bo choć w filmie Jerzy jest rycerzem i chrześcijaninem, to smoka nie zabija, ale pozwala tak myśleć reszcie. Tym sposobem ratuje prawdopodobnie dwoje ostatnich przedstawicieli smoczej rasy, a sam zostaje okrzyknięty „świętym”. Twórcy wykorzystali również motyw księżniczki porwanej przez smoka, tyle że z małym twistem – księżniczka, zamiast bycia głównym daniem, staje się opiekunką i ochroniarzem smoczego jaja. Nadaje również smoczycy imię Adelaide, a smoczątku – Smythe.

Oba smoki mają czerwoną, dość ostrą łuskę, cztery łapy, po parze skrzydeł i niewielkich rogów, maleńkie uszy i jasną kryzę. Lata temu ojciec Jerzego stoczył bitwę z Adelaide, przez co w boku smoczycy utkwiła część lancy. Smoczyca nie pozostała jednak dłużna rycerzowi i pozbawiła go obu nóg. Po tym starciu sir Robertowi został pewien ciekawy artefakt – róg wykonany z pazura Adelaide, który wydaje dźwięk słyszalny tylko dla smoków. Adelaide zamieszkuje jaskinię w lesie, potrafi latać i spędza dużo czasu w jeziorze. Oba smoki są przedstawicielami smoków typowo zachodnich.

SMOKI. URZECZYWISTNIONA FANTAZJA (2004)

http://www.dragnix.net/Digital_and_Analog_Dragons/Dragons_World_A_Fantasy_Made_Real/dragon'sworld_10.jpg(źródło)

Mockumentary znane również pod tytułem Świat smoków: fantazja ożywiona, które skupia się na odkryciu szkieletu smoka (oczywiście stworzonego na potrzeby filmu). Paleontolog Jack Tanner (Paul Hilton) stara się w naukowy sposób wyjaśnić, jak smoki mogły latać pomimo zbyt małych skrzydeł albo ziać ogniem bez użycia magii. Odpowiedzią na pierwsze pytanie są pęcherze lotne oraz lekki szkielet. Do ziania ogniem smok potrzebuje tlenu, wodoru (który tworzy się w jego żołądku podczas trawienia) i platyny (którą zdobywa, pożerając kawałki skał). Oprócz tego jego gardło ma zastawkę, która zabezpiecza je przed poparzeniem. Żeby jajom było ciepło, samice przygotowują stosik z kamieni, które następnie podgrzewają ogniem. Od temperatury zależy płeć embrionów – wyższa temperatura oznacza samców, a niższa samice.

http://www.dragnix.net/Digital_and_Analog_Dragons/Dragons_World_A_Fantasy_Made_Real/dragon'sworld_12.jpg(źródło)

Film wyjaśnia również, że po katastrofie, przez którą wyginęły dinozaury, niektóre smoki postanowiły zamieszkać w wodzie. Z biegiem czasu ich pęcherze lotne zamieniły się w pęcherze pławne, a skrzydła i ogon w płetwy. Gdy na ziemi, pojawiło się nowe życie, smoki wyszły na ląd z wydłużonymi ciałami, które ułatwiały im życie pod wodą. Stąd wzięły się smoki wschodnie oraz ich powiązanie z wodą.

LOCHY I SMOKI 2 (2005)

https://i2.wp.com/www.dragnix.net/Digital_and_Analog_Dragons/Dungeons_&_Dragons_-_Wrath_of_the_Dragon_God/D&D-WofDG_33.jpg(źródło)

Po raz kolejny mamy do czynienia z dwoma różnymi smokami. Jeden z nich to Falazhure – smoczy bóg rozkładu i nieumarłych (ang. dragon god of decay and undeath). Jest ogromnym, czarnym smokiem, którego pokonali najsilniejsi magowie Turanu, starożytnej cywilizacji. Wykorzystując cztery żywioły, umieścili go wewnątrz góry, a jego moce zapieczętowali w czarnej kuli. Gdy czarnoksiężnik obudził go ze snu, Falazhure zamierzał podbić świat, siejąc grozę i zniszczenie. Jak na boga rozkładu przystało, ciało Falazhure’a przypomina szkielet, a w jego skrzydłach są dziury, nie przeszkadza mu to jednak latać. Potrafi również ziać ogniem, a podczas snu z jego nozdrzy wydobywa się trujący gaz. Falazhure ma długą wąską szyję, która usiana jest dużymi wypustkami, dwa grube rogi, które okalają jego pysk i jeden nad nosem. Mówi niskim, dudniącym głosem.

https://i0.wp.com/www.dragnix.net/Digital_and_Analog_Dragons/Dungeons_&_Dragons_-_Wrath_of_the_Dragon_God/D&D-WofDG_18.jpg(źródło)

Drugi smok nie ma czasu na pogaduszki. Jest pierwszym w tym zestawieniu smokiem lodowym. Ogromne, czarno-białe cielsko wydaje się być stworzone z lodu albo przynajmniej pokryte jego grubą warstwą. Podobnie jak Falazhure przypomina smoka zachodniego, ma jednak długą, smukłą szyję. Jego głowę otaczają szpikulce, a pysk wypełniają cienkie, niezwykle ostre zęby. Jego oddech potrafi zamrozić człowieka.

HARRY POTTER I CZARA OGNIA (2005)

https://i1.wp.com/hodderscape.co.uk/wp-content/uploads/2015/04/Dragon-Goblet-Fire.jpg(źródło)

W filmie pojawiają się miniaturki czterech ras smoków: Rogogona Węgierskiego, Walijskiego Zielonego, Chińskiego Ogniomiota i Szwedzkiego Krótkopyskiego (unikalne rasy wymyślone przez J.K. Rowling) – ich zadaniem jest ochrona złotych jaj, które mają zdobyć uczestnicy Turnieju Trójmagicznego. Tylko Rogogon Węgierski jest pokazany jako pełnowymiarowy osobnik. Jego łuski mają piaskowy kolor, ma tylko dwie tylne łapy i parę skrzydeł zakończoną kolcami. Pysk, grzbiet i grot ogona najeżone są kolcami. Potrafi latać i zionąć ogniem. Jest bardzo silny (z łatwością zrywa łańcuch, który miał go utrzymać na arenie). Dość typowy przedstawiciel smoka zachodniego.

https://i0.wp.com/img4.wikia.nocookie.net/__cb20111123030532/harrypotter/images/f/f4/Harrypotter7-dragon-590x350.jpg(źródło)

Smok pojawia się również w Harrym Potterze i Insygniach Śmierci części II (2011) jako strażnik w Banku Gringotta. Spętany łańcuchami, nie może uciec. Boi się dźwięku Brzękadeł, bo wie, że jeśli się nie cofnie, zostanie dźgnięty rozżarzonym mieczem w łeb. Potrafi zionąć ogniem i latać. Przedstawiciel Spiżobrzuchów Ukraińskich. Przypomina albinosa – jego łuska jest niemal biała, a oczy różowawe.

Przed nami III, a zarazem ostatnia część smoków filmowych.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “WIZERUNEK SMOKA W FILMACH CZĘŚĆ II (2001-2005)

 1. Kilka filmów mnie zainteresowało, nawet jesli są słabe chętnie się z nimi zapoznam. Kiedys. Choć te z HP już znam, a Wiedźmina… no, to pomińmy, szczególnie, że własnie mam zamiar zacząć książki, więc nie będę sobie robić niesmaku. Pozdrawiam, Agsani :)

  Polubienie

 2. Wiedźmina taktownie pominę.

  Pamiętam jaki miałem zaciesz na premierę Władców Ognia. Była nadzieja, że po pierwszej części Władcy Pierścieni kino fantasy trochę odżyje bo mimo wszystko druga połowa lat 90′ nie była moim zdaniem zbyt dobra dla fanów takiego kina (biorąc pod uwagę złoty okres jakim były dla fantasy lata 80′). Koniec końców Władcy Ognia wyszli słabo, jak taki totalnie przeciętny film akcji ze słabym aktorstwem. Smoki nie miały też jakieś wielkiej symboliki poza byciem „tymi wielkimi potworami do zabijania”.

  Druga część Lochów i Smoków to ogólnie porażka – nadaje się do oglądania tylko za zagorzałych fanów, a i to z trudem.

  Polubienie

  1. Smoki ogólnie nie mają szczęścia w kinematografii. Jak już się trafi fajny film, to efekty niedomagają, bo był nagrywany lata temu, a jak mamy porządne smoki, to film jest do niczego. Ewentualnie i to, i to jest marne. Całe szczęście mamy chociaż „Jak wytresować smoka”. ;)

   A jak trzecia część? Bo aż się boję po nią sięgnąć…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s