OPRACOWANIA FANTASTYKI

Artykuł o wizerunkach smoków w filmach się pisze, ale zajmuje to strasznie dużo czasu, dlatego postanowiłam wrzucić coś innego, co przyda się każdemu fanowi fantastyki, np. podczas pisania artykułu o smokach xD

Oto lista opracowań fantastyki, która z czasem będzie się poszerzała o kolejne pozycje. Smacznego.

Haka-Makowiecka Karolina, Makowiecka Marta, Węgrzecka Małgorzata
Leksykon fantastyki. Postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska

Dość obszerny leksykon zawierający opracowania haseł związanych z fantastyką. Wewnątrz znajdziecie wykazy haseł według autorów oraz filmów i komiksów, a także wykaz haseł zbiorczych (np. telekineza, smok). Książkę wydano w 2009 r., więc próżno szukać w niej informacji lub odniesień do utworów, które ujrzały światło dzienne w ciągu ostatnich 5 lat. W zależności od tytułu dzieła pojawia się różna liczba haseł z nim związanych, niezbyt jasne są jednak dla mnie kryteria ich wyboru (np. poświęcenie osobnego wpisu Draconowi Malfoyowi to jednak przesada, no bo skoro on dostał, to czemu taka Luna Lovegood nie?). Na plus zaliczam to, że pod każdym hasłem zamieszczono tytuł dzieła i wszelkie nawiązania; na minus – 5 lat to jednak sporo nowych książek i filmów… Cały czas uważam, że wszelkiego rodzaju leksykony powinny powstawać w wersji online, gdzie na bieżąco można uzupełniać wiadomości, wersja papierowa tego typu przedsięwzięcia to już jednak przeżytek.

Sapkowski Andrzej
Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy

Książka mniej więcej o połowę cieńsza niż wyżej wymieniony leksykon, gdyż skupia się wyłącznie na fantasy. Sapkowski podchodzi do tematu dość subiektywnie. Przedstawia różne definicje fantasy oraz jej gatunków. Zwraca też uwagę na ważniejsze pojęcia związane z fantastyką i prezentuje bestiariusz stylizowany na starodawną mowę. Niestety mnie to bardziej przeszkadzało niż wprowadzało w klimat fantasy. Mimo to jak najbardziej polecam.

Kopaliński Władysław
Słownik mitów i tradycji kultury

Kopaliński znany jest ze swoich opracowań literatury. Nam, fanom fantastyki, najbardziej przyda się wyżej wymieniona pozycja, a właściwie część poświęcona stricte fantastyce. Słownik mitów i tradycji kultury zawiera hasła związane z bóstwami i bohaterami mitologii śródziemnomorskich i północnych, a także bohaterami legend, sag, epopei, romansów, poematów, pieśni, żywotów, bajek, folkloru oraz tradycji ludowej.

Jesús Callejo
Historia czarów i czarownic

Książka skupia się raczej na historii czarownic, stara się również rozprawić z mitami, które towarzyszyły kobietom palonym na stosie, nie zabrakło w niej jednak rozdziału poświęconego czarownicom w literaturze dziecięcej. Do zarzucenia mam jedynie to, że autor skupił się na czarownicach hiszpańskich, ofiarując nam szczątkowe informacje na temat wiedźm pozostałych narodowości. Jako uzupełnienie powyższej książki polecam powieść Nerei Riesco Ars Magica, która pięknie odzwierciedla wierzenia siedemnastowiecznych Hiszpanów związane z czarownicami.

Gerald Legg
Smoki Świata

Cieniutka książeczka zbierająca najważniejsze informacje dotyczące smoków, ale można w niej znaleźć dość zaskakujące informacje, których brakuje w innych opracowaniach. Legg opisał m.in. opowieści o Matce Smoków, Tiamat i Marduku oraz pokonaniu Hydry przez Heraklesa. Zadbał też o to, by książkę ozdabiały prześliczne obrazki. Aż na usta ciśnie się: wszystko ładnie, pięknie, tylko czemu tak pobieżnie?

A wy coś polecacie?

Reklamy

2 uwagi do wpisu “OPRACOWANIA FANTASTYKI

 1. Sugarfree

  Opracowania książek z zakresu fantasy/ science-fiction/ horroru są rzadkością, ponieważ w środowisku naukowym panuje dość krzywdzące przekonanie o tym, że literatura fantastyczna jest zwykłą pisaniną i w ogóle jest gorszego sortu niż literatura głównonurtowa. Trzeba nieźle się nagimnastykować, by znaleźć jakieś fajne opracowanie, przy którym nie ma się wrażenia, że badacz kpi z czytelnika lub traktuje temat po łebkach. Akurat „Leksykonu fantastyki” bym nie polecała, gdyż po prostu są tam wrzucone najbardziej rozpoznawalne zjawiska i postacie, które dla wyrobionego czytelnika zorientowanego w temacie mogą po prostu nie wystarczać.

  Polecam od siebie „Motywy religijne we współczesnej fantastyce”, a także „Przerabiane XIX wieku” (jest tam fajny tekst o wariacjach komiksowych na temat tej epoki oraz ciekawe opracowanie „Lodu” Dukaja.

  No i oczywiście stronę encyklopediafantastyki.pl, gdzie temat szeroko pojętej fantastyki jest ciut lepiej ukazany niż w „Leksykonie…”.

  Polubienie

  1. To prawda, choć mam wrażenie, że powoli zmienia się pozycja fantastyki w środowisku. Być może nie jest to zasługa samego środowiska, ale tego, że żyjemy w czasach idealnych dla geeka. W końcu kto nie ogląda fantastyki, jeżeli to jedne z lepszych obecnie filmów w repertuarze kinowym? Lepszych rozumiane jako lekka rozrywka, nie ambitne kino (przy czym ja nie uważam tego za coś złego).
   Nawet jeśli się tego nie akceptuje, trzeba uznać ich siłę przebicia. Dlatego powstaje coraz więcej pozycji tego typu (choć znaczna większość poświęcona jest chyba konkretnym dziełom, np. przewodnik po twórczości Pratchetta czy „Władcy Pierścieni”).
   Jeśli chodzi o cały ten wpis, to pokazuje on raczej książki tematyczne, z którymi się zetknęłam, nie jest to więc typowa „polecajka” ;)
   „Leksykon fantastyki” jest całkiem przyjemną lekturą, ale – jak zauważyłaś – raczej dla początkującego, a encyklopediafantastyki.pl to właśnie przykład tego, o czym mówiłam – o wiele lepiej sprawdzają się pod tym względem internetowe kompendia wiedzy.

   Bardzo chętnie przeczytam proponowane przez ciebie książki i pewnie wtedy uzupełnię o nie wpis. Dzięki :)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s